2005 Laser Regatta #2
Series Standing - 21 races scored

Information is Final
Regatta results saved: Monday, July 25, 2005 10:01:45 AM EDT

Laser Laser 4.7 Laser Radial

Division: Laser (6 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Club      1         2         3         4         5         6         7      Total
 Points 
1   174239   Brownell, Timothy/ Wickford   1   [2]   1   1   1   1   1   6.00  
2   25806   Bamberg, Jeremy/ Indian Lake YC   3   [4]   4   2   3   2   2   16.00  
3   177385   Fleet, Zachary/ GBSA   [4]   3   3   4   4   3   3   20.00  
4   154195   Merrill, Carl/ PJYC   2   1   2   [7/DNS]   7/DNF   7/DNF   7/DNS   26.00  
5   147418   Brendlinger, Thomas/ Conanicut   [6]   6   5   5   2   5   4   27.00  
6   159883   DiSanto, William/ Edgewood   5   5   [6]   3   5   4   5   27.00  

Division: Laser 4.7 (9 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Club      1         2         3         4         5         6         7      Total
 Points 
1   179501   Gowell, Matthew/ CYC/FAST   1   1   2   1   2   [3]   1   8.00  
2   180534   Hluchan, Billy/ Sail Newport   2   2   [3]   2   1   2   3   12.00  
3   180586   Faria, Brendan/ Conanicut   [5]   3   1   3   4   1   2   14.00  
4   100599   Gowell, Emily/ CYC/FAST   3   4   4   [6]   5   4   4   24.00  
5   183765   Brown, Cate/ Wickford   [7]   7   6   4   3   6   6   32.00  
6   183774   Weber, Charlie/ Conanicut   [6]   6   5   5   6   5   5   32.00  
7   183776   Mullins, Ryan/ GBSA/EGYC   4   5   7   [10/DNF]   10/DNF   10/DNF   10/DNS   46.00  
8   114317   Keighley, Seth/ Edgewood   8   [9]   8   8   7   8   7   46.00  
9   11   Coble, Emily/ Wickford   9   8   [10/DNF]   7   8   7   8   47.00  

Division: Laser Radial (11 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Club      1         2         3         4         5         6         7      Total
 Points 
1   175209   Green, Ted/ Edgewood   2   [3]   2   1   1   1   3   10.00  
2   150897   Sellon, Tricia/ GBSA/EGYC   1   [6]   3   2   3   3   2   14.00  
3   179216   Miniutti, Anna/ Jamestown   4   1   4   4   2   [7]   1   16.00  
4   176990   Fleet, Danielle/ GBSA/EGYC   [12/DNF]   2   1   3   8   10   7   31.00  
5   84668   Swaszek, Wendel/ EGYC   6   5   [7]   6   5   4   5   31.00  
6   159914   Stevens, Myles/ GBSA/EGYC   [10]   7   9   5   4   2   6   33.00  
7   1742391   Snider, Adam/ Edgewood   3   4   6   8   6   8   [9]   35.00  
8   GBR 11 / 176011   Huffine, Holly/ CYC   7   10   5   7   7   6   [11]   42.00  
9   172460   McLean, Benjamin/ ILYC   9   8   8   10   [12/DNS]   5   4   44.00  
10   179972   Mongeon, Nathan/ GBSA   8   [11]   10   9   10   9   8   54.00  
11   166984   Vandersip, Alex/ Edgewood   5   9   11   [12/DNF]   9   11   10   55.00  

Notes
- Scoring System is ISAF Low Point 2001-2004
- Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is Final


Principal Race Officer: Tyke Loomis
Jury Chair: Dan Dyer

Version 4.0.2: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore